عکاسی فاین آرت چیست؟

عکاسی فاین آرت چیست؟

در عکاسی انواع مختلف ژانر و سبک وجود دارد که منجر به خلق آثاری متفاوت می گردد و با کمک گرفتن از عکاسی امکان نمایش خلاقیت و استعداد هنری به صورت کامل وجود دارد و در واقع به آن به عنوان یک سوخت رسان جهت تقویت تخیل می توان نگاه کرد. اما ‏fine art در عکاسی به عنوان یک رویکرد مورد توجه قرار می گیرد. آیا می دانید که فاین آرت در عکاسی منظره چگونه صورت می پذیرد؟ به طور کلی برای عکاسی ‏ ‏فاین آرت از کجا شروع کنیم؟ هدف اصلی عکاسی فاین آرت چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و اطلاعات بیشتر در مورد سبک عکاسی فاین آرت تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عکاسی فاین آرت

تعریف عکاسی فاین آرت

عکاسی فاین آرت یا عکاسی هنری در اصل برای زیبا نشان دادن یک ایده، پیام یا احساس است که به حالت نمایشی در عکاسی تبلیغاتی یا مستند یا تجاری نمایش داده می شود، این عکاسی بیشتر به صورت ذهنی انجام می ‌شود.

تعریف عکاسی فاین آرت در واقع به این معنا است که نشان دهنده دیدگاه فرد به دنیا، جامعه و اتفاقات اطراف عکاس می باشد، که با فکر باز و دقیق بر روی آنها متمرکز گشته است.

در عکاسی هنری نسبت به عکاسی خبری و اجتماعی بیشتر از پیروی اصول و قوانین باید به چیدمان و ترکیب بندی فضا و دید خاص به سوژه استفاده کرد، در واقع عکس ثبت شده نشان دهنده حس هنرمند و حالات درونی و مانند ناراحتی، خوشحالی درون، عصبی بودن و یا شادی می باشد که هنرمند به آسانی می تواند حس خود را درون عکس به صورت دقیق و واقعی نمایش می دهد.

فاین آرت در عکاسی

تاثیر فاین آرت در عکاسی منظره

ممکن است برای برخی عکاسی از منظره و چشم اندازها کار ساده ای به نظر بیاید اما خوب است بدانید که ثبت عکس های قدرتمند که بتواند در حس مخاطب نفوذ کند کار آسانی نیست و نیازمند دقت و لوکیشن ‌های مناسب است و البته که مهارت عکاس نیز تاثیر زیادی دارد.

در صورتی که بر واقعیت یک موضوع تمرکز بیشتری داشته باشید به آسانی می توانید بیشترین تاثیر و احساسات را نمایش دهید و امکان تأثیر عکس بر روی مخاطب بیشتر می شود، توجه به نور در تصاویر منظره کمک بیشتری بر ثبت عکس های پر زرق و برق در مناظر، همچنین آسمان دارد. بررسی دقیق شرایط آب و هوا و داشتن فرصت کافی برای پیدا کردن صحنه ‌های نوری دقیق جهت ثبت یک صحنه بهترین نتایج را به وجود می آورد.

سبک عکاسی فاین آرت

پیام عکاسی فاین آرت

سبک عکاسی فاین آرت در واقع با تمامی سبک ها و ژانرهای عکاسی تفاوت دارد هر چند ممکن است برای بسیاری از افراد جالب و هیجان انگیز باشد اما برخی دیگر از افراد نیز تمایلی به این حرفه ندارند.

پیامی که در عکاسی فاین آرت مشخص می ‌شود بیشتر از سوژه، دیدگاه عکاس را مشخص می کند و حامل ایدئولوژی های خاص عکاس است پیامی که در این عکس ها وجود دارد به هیچ عنوان جنبه اسنادی ندارد و بیشتر افراد را به حیاط خلوت ذهن عکاس می برد.

این عکس ‌ها در واقع کاربرد دکوراتیو دارد و مناسب برای چاپ در روزنامه نیست در واقع باید گفت این عکس ها کاربرد شناخت و شناساندن تفکر هنرمند را دارد و اثر علاقه شخصی ثبت می‌ شود و بر خلاف تصور عمومی جریان اقتصادی قوی هم به دنبال ندارد.

در این مجموعه با توجه به مهارت و خلاقیتی که عکاسان دارند امکان انجام این نوع از سفارشات نیز فراهم است و به صورت کاملا ماهرانه انجام می شود.

عکاسی فاین آرت و هنری

پیشنهادهای مناسب جهت گرفتن عکس های فاین آرت یا هنری

  • بررسی آب و هوا برای داشتن نور خوب کمک می کند تا صحنه های کسل کننده از تصاویر حذف شود.
  • خلاق بودن یکی از بهترین راه های ایجاد عکاسی فاین آرت است که با کمک گرفتن از تکنیک های صحنه سازی و دستکاری عکس می توان عکس های خاص را به وجود آورد.
  • قبل از ثبت عکس حتماً به دنبال یک سوژه جهت برانگیختن هیجان بیننده انتخاب کنید و از جزئیات انتزاعی آن مانند درب های روستایی، بافت گل ها، قطرات آب و مواردی از این قبیل تصویر تهیه نمایید.
  • استفاده از رنگ ها جهت برانگیختن احساسات یک راه عالی برای جان بخشیدن به عکاسی فاین آرت می باشد.
  • به کار بردن تاری حرکتی یکی از تکنیک های بسیار مناسب جهت سوژه های متحرک است.

ژانر عکاسی فاین آرت

نتیجه گیری

با مطالعه این مطالب دریافتیم که عکاسی فاین آرت یا هنری عکاسی است که هدف آن مشخص کردن دیدگاه های خلاق و الهام هنری عکاس است به معنای واقعی هنرمند قصد دارد به مخاطب بگوید که چگونه دنیا و محیط اطراف را می بیند و چه احساسی نسبت به آنها پیدا می کند. همچنین وجه تمایز این عکاسی با ژانرهای دیگر در این است که عکاس پایبند اصول خاص نیست و مطابق ذهن خود قدم بر می دارد.