فتومونتاژ چیست؟

axasi-photo-montaj فتومونتاژ چیست؟
فتومونتاژ چیست؟ در واقع خلق یک تصویر جدید از تصاویر یا عکس های مختلف که به صورت هنرمندانه در کنار یکدیگر قرار می گیرند را فتومونتاژ می گویند. تصویر ایجاد شده از این تلفیق روایت گر یک داستان یا نشان دهنده یک معنای هنری خاص است، مونتاژ شکل خاصی از هنر است که در حال حاضر با استفاده از پردازش عکاسی در عکس های دیجیتالی منجر به تولید عکس هایی به شکل منظم، مرتب و سازمان یافته می گردد.
اولین استفاده از فتومونتاژ قرار دادن تصاویر جداگانه در کنار یکدیگر و تشکیل یک پرتره گروهی ساختگی بود، که در اوایل قرن بیستم مورد توجه هنرمندان قرار داشت. که این هنر در واقع از عکس ها یا قطعاتی از عکس ها در کنار یکدیگر تشکیل می شود تا ذهن بیننده را به سوی ارتباط خاصی هدایت کند؛ از این هنر جهت تفسیر مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دراماتیک استفاده می کنند.

فتومونتاژ عکس 

عکاسی یک هنر جذاب است که می توان در حوزه های مختلف از آن استفاده کرد و با تلفیق هنر عکاسی و مونتاژ تصاویر جذاب تری را خلق کرد، در صورتی که به دنیای عکاسی و یا گرافیک علاقه داشته باشید به طور حتم اسم مونتاژ و میکس و عباراتی از این قبیل را شنیده اید. یکی از تکنیک های خلق آثار گرافیکی خاص که در حال حاضر پیشرفت چشمگیری پیدا کرده هنر فتومونتاژ عکس می باشد.
این تکنیک به دلیل خلق نتایج زیبا و پر مفهوم جزء پرطرفدار ترین ها در میان عکاسان و طراحان قرار دارد. اگر برای شما هم این سوال به وجود آمده که کاربرد فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟ و یا فتومونتاژ حرفه ‌ای چگونه انجام می شود؟ آیا فتومونتاژ و کلاژ به یک معنا هستند؟ نرم افزارهای مورد استفاده برای انجام فتومونتاژ چیست؟ تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا ضمن دریافت پاسخ مناسب برای سوالات خود اطلاعات جامع دیگری را نیز به دست آورید.

تفاوت فتومونتاژ و کلاژ 

 در تکنیک کلاژ که به معنای تکه چسبانی است، نه تنها از عکس ‌ها بلکه از مصالح مختلف دیگر مانند مقوا، بریده های روزنامه، پارچه، اشیا و بسیاری از موارد دیگر بر روی بوم یا هر زمینه ای استفاده می شود و با ایجاد یک ترکیب بندی معنی دار و تصویر تلفیقی به بیان افکار و عقاید افراد می پردازد، در تکنیک کلاژ از عکس عکاسان مختلف نیز استفاده می کنند.

اما در تکنیک فتومونتاژ از برش و چسباندن چندین عکس مختلف در کنار یکدیگر و ترکیب آنها به صورت متوالی یک سوزه جدید خلق شده که به آن فتومونتاژ می گویند. فتومونتاژ به صورت حرفه ای تر نسبت به کلاژ عمل می‌ کند و بر اساس یک مضمون خاص انجام می شود.
نکته مهم، در تکنیک فتومونتاژ عکس به گونه ای عکس های مختلف با ظرافت در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به هم مرتبط می‌شوند که بیننده تصور می‌ کند یک عکس عادی با دوربین گرفته شده است.

کاربرد فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟ 

 برای انجام بهتر هر کاری لازم است تا به ابزارهای مربوط به آن کار تسلط کافی داشته باشید، مهمترین ابزار برای طراحی و گرافیک، نرم افزار فتوشاپ است. در واقع با کمک گرفتن از نرم افزار ادوبی فتوشاپ امکان فتومونتاژ حرفه ای به گونه ای که تفاوت بین واقعی و ساختگی بودن آن به سختی است وجود دارد.

نرم افزار فتوشاپ جزء بهترین نرم افزارها برای انجام فتومونتاژ است که به دلیل ویژگی های مهم فتوشاپ، توانایی های خارق العاده ای در این زمینه دارد. در صورتی که کاملاً حرفه ‌ای و اصولی از این نرم‌افزار استفاده شود تفاوتی بین تصاویر واقعی و ساختگی پیدا نمی کنید.
کاربرد فتومونتاژ در فتوشاپ بسیار زیاد است که در حال حاضر استفاده از این تکنیک در رسانه های سنتی مانند پوستر، جلد کتاب، مطبوعات، تابلوهای تبلیغاتی و بسته بندی های مختلف می باشد. علاوه بر این موارد در ابزارهای مدرن نیز از این تکنیک استفاده می شود مانند صفحات وب، موشن گرافیک، تیزرها، تیتراژها و کلیپ ها استفاده از این تکنیک به نسبت سایر روش های دیگر بیشتر است.
خوب است بدانید که رشته های معماری، شهرسازی و همچنین معماری منظره در سال های اخیر بیشترین استفاده از روش‌ های فتومونتاژ را دارند؛ زیرا با کمک این تکنیک در دنیای گسترده تبلیغات تجاری ایده ها و پیام هایشان را بهتر نمایش می دهند.

مراحل فتومونتاژ برای خلق یک اثر حرفه‌ای 

جهت تولید یک اثر تاثیرگذار لازم است تا کلیه مراحل به صورت مرتب و پشت سر هم انجام شود که در عمل فتومونتاژ نیز لازم است برای خلق یک اثر حرفه ای برخی از مراحل کار به ترتیب صورت بگیرد.
مراحل فتومونتاژ عبارتند از:
• انتخاب سوژه
مشخص کردن سوژه با در نظر گرفتن شرایط برای دسترسی به مکان و زمان مورد نظر جهت عکاسی مجدد و همچنین انتخاب سوژه های ثابت و بدون حرکت برای شروع کار بهتر است.
• محاسبه دقیق تعداد عکس ها
مشخص کردن تعداد عکس هایی که قرار است خلق شود و استفاده از لنز مناسب برای عکاسی استاندارد اهمیت دارد.

• توجه به خطوط و ترکیب بندی
در فتومونتاژ خطوط عمودی و افقی و مورب کمک می کند تا یک قاب بندی مناسب برای عکس خود ایجاد کنید که در خلق عکس نهایی تاثیر می گذارد.
• استفاده از نرم افزار ادوبی فتوشاپ
استفاده از نرم افزار فتوشاپ یا هر ویرایشگر عکس دیگری به شکل کاملا خلاقانه و بی پروا عکس های جدیدی را ایجاد و خروجی های جذابی را به وجود می آورد.
• چاپ فتومونتاژ

در این مرحله از کار کاملاً در اختیار کاربر قرار دارد می تواند از عکس ایجاد شده در دنیای دیجیتال استفاده کند و یا عکس خود را چاپ کرده و به شکل معمولی از آن استفاده نماید. جهت بحث و بررسی پیرامون عکس ها بهتر است آنها را به صورت کاغذی چاپ کنید. 

 بهترین مجموعه ارائه دهنده خدمات فتومونتاژ

 فتومونتاژ جزء هنرهایی است که در زمان های گذشته نیز جهت تبلیغات محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر به دلیل بالاتر رفتن رقابت بین تولید کنندگان کالا و خدمات باید در عرصه انتقال پیام برندها به مخاطبان از شیوه‌های خلاقانه و جدیدی استفاده شود که فتومونتاژ تبلیغاتی یکی از بهترین شیوه ها محسوب می گردد.

با کمک گرفتن از این مجموعه خدماتی استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی و سه بعدی و استفاده از فتومونتاژ به صورت کاملاً حرفه ای جهت پیاده سازی ایده ها و نظرهای شما آسان‌ تر شده است.
در صورتی که نیاز به خدمات فتومونتاژ در زمینه های مختلف فرهنگی یا تجاری دارید با کمی دقت و بررسی آثار انجام شده در پروژه های قبلی ما در سایت توانید به قدرت و وسعت استفاده از این تکنیک در کارهای ما پی ببرید.

نتیجه گیری 

با مطالعه مطالب بالا در یافتیم که جزء اصلی ترین ابزارها برای خلق تصاویر فتومونتاژ نرم افزار ادوبی فتوشاپ است. که امکان ایجاد تصاویر سه بعدی خلق سایه و حتی تنظیم نور را دارد، به همین جهت برای ساخت فتومونتاژهای کاملاً حرفه ‌ای باید به تمامی این موارد دقت کرد. بهترین روش برای دست یابی به نتایج مناسب انتخاب مجموعه ‌ای خدماتی معتبر و حرفه ای است. 

آشنایی با عکاسی تبلیغاتی
عکاسی فاین آرت چیست؟

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://photographing.ir/