عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی
عکاسی صنعتی یکی از جدیدترین راه ها به منظور ظاهر کردن و تبلیغ محصولات مختلف به شمار می رود. امروزه عکاسی صنعتی می تواند به عنوان یکی از اجزای بازاریابی در این زمینه نقش موثری را ایفا کند. در واقع این وب سایت های صنعتی هستند که زمینه را برای شکار بهترین عکس های جذاب در این زمینه فراهم می کنند. این تصاویر می تواند مربوط به عکسبرداری از تجهیزات، ماشین آلات، تجهیزات، تولیدات مختلف و حتی تصاویری از کارکردن روزانه و به عنوان مثال خستگی یک کارگر در این محیط باشد. با این وجود عکاسی تبلیغاتی که می تواند این نوع عکس نیز در زیر مجموعه آن قرار گیرد مستلزم رعایت نکات و نیز استفاده از تجهیزات خاصی است که به نوعی سبک و سیاق کار شما را در زمینه عکاسی حرفه ای صنعتی تر نشان می دهند. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا خواهیم شد.
عکاسی صنعتی

هر آن چه که یک عکاس باید در عکاسی صنعتی رعایت کند

عکاسی صنعتی زمانی می تواند موفقیت آمیز باشد که در نهایت بتواند به نتیجه مطلوبی که در نظر شما و مخاطب یا بیننده این نوع عکس است منتهی شود. شاید صاحبان صنایع نوپا یا تولیدکنندگان سعی داشته باشند تا روش های مختلفی از قبیل عکاسی تبلیغاتی ارزان را بر سایر روش های هزینه بردار ترجیح دهند. از همین رو در این شرایط عکاسان حرفه ای می توانند مهارت و شگردهای خاصی را رعایت کنند تا بتوانند در عرصه رقابت نیز از عکاسی صنعتی به عنوان یک فرصت ایده آل بهره بگیرند. قبل از این که به این موارد در زمینه خدمات تخصصی عکاسی صنعتی اشاره کنیم لازم است تا مواردی را که یک عکاس باید رعایت کند در نظر بگیریم. این موارد عبارتند از:
• بهره مندی از تجهیزات عکاسی صنعتی و مناسب برای نوع عکس از قبیل نورتاب، سه پایه مناسب، فلاش، لنز و باتری و دوربین های مجهز و مختص عکاسی در محیط داخلی یا فضای باز
• استفاده از لباس کار و وسیله حمل و نقل مناسب و در صورت لزوم انجام عکاسی صنعتی در محل کار یا آتلیه عکاسی صنعتی
• حفظ ایمنی در مناطق پر خطر و محیط های کارگاهی با استفاده از کلاه مخصوص و سایر لوازم
• ایجاد آرامش و جلوگیری از بروز هر نوع تنش در محیط عکسبرداری
البته اگر هیجان‌زده هستید و برای خرید یک دوربین جدید بودجه‌ی کافی دارید، ما شما را از این کار منصرف نمی کنیم ، مطمئنا تجهیزات بهتر به شما کمک خواهد کرد.
دوربین مناسب عکاسی صنعتی

مواردی که باید برای یک عکاسی صنعتی موفقیت آمیز به خاطر بسپارید

مهمترین مواردی که باید برای عکاسی صنعتی رعایت کنید تا یک عکس حرفه ای و مناسب را ثبت کنید عبارتند از:
• تعیین محل عکاسی صنعتی
• داشتن مجوزهای لازم برای فعالیت در زمینه عکسبرداری
• نورپردازی مناسب برای عکاسی صنعتی
• تمرکز بیشتر بر رنگ های خاص
• استفاده از لوکیشن های خاص در مناظر صنعتی
• بهره گیری از ایده های تازه
در ادامه به بررسی بیشتر این موارد در عکاسی صنعتی خواهیم پرداخت .
تعیین محل عکاسی صنعتی
بدین معنی که در برخی موارد لزوما عکاسی صنعتی به معنی یک عکس از یک محصول خاص تعبیر نمی شود. بلکه می تواند فضای یک کارخانه یا تولیدی خاص را به تصویر بکشد. این کار هم می تواند وجه تبلیغی داشته باشد و هم از نظر هنری تابع خلاقیت های فردی عکاس باشد.
داشتن مجوزهای لازم برای فعالیت در زمینه عکسبرداری
از عکسبرداری از محصولات یا اماکن بدون کسب اجازه پرهیز کنید. در واقع این کار می تواند اصالت کار شما را حفظ کرده و تعهد شما را به عکاسی صنعتی حرفه ای بیشتر آشکار سازد. این کار همچنین یک جنبه دیگر نیز دارد و آن این است که شما در مقام یک عکاس باید آموزش های لازم را سپری نموده و از مجوز فعالیت نیز برخوردار باشید.
نورپردازی مناسب برای عکاسی صنعتی
اصولا یک عکاس باید بتواند با تنظیم نور و نحوه کار با آن آشنایی داشته باشد. کار کردن در نور طبیعی یا محیط های داخلی که لازم است در آنها از نورتاب و پروژکتور بهره بگیرید از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است. به خاطر داشته باشید در عکاسی صنعتی یک جرقه که ناشی از یک جوشکاری ساده باشد نیز قابل اهمیت است و بهتر است این صحنه ها را از دست ندهید.

تمرکز بیشتر بر رنگ های خاص
رنگ در عکاسی صنعتی می تواند احساسات بیننده را تحریک کند. از همین رو سعی کنید تا در زمان عکسبرداری حتما از برجسته کردن رنگ ها و فوکوس بر آنها غافل نشوید. رنگ قرمز ذوب فلزات یا جرقه های زرد رنگ می تواند از هر نظر بیننده را به نوعی در این احساس سهیم سازد.
استفاده از لوکیشن های خاص در مناظر صنعتی
لازم است تا در برخی موارد تصاویری مبهم را در پس زمینه تصویر داشته باشید. در واقع تمرکز بر برخی موقعیت های مکانی می تواند تصویر به مراتب ماندگاری را بر جا بگذارد. نگاه و دیدگاه واقعی خودتان را با تکنیک های زاویه دید و تغییر آنها و نیز استفاده از لنز دوربین در این موقعیت ها بیان کنید.
بهره گیری از ایده های تازه
شاید شما در مقام یک عکاس نتوانید در لحظه برخی موارد و واکنش های لازم را ایجاد کنید. قطعا کسب مشاوره و راهنمایی از افرادی که در این محیط مشغول کار هستند می تواند به شما یاری برساند. شاید همان ایده هایی که از کارگران صنعتی همان محل می گیرید بتواند گره گشای کار شما باشد.
سایر مواردی که باید در عکاسی صنعتی رعایت کنید
نکاتی که در مطالب فوق اشاره شد به نوعی آمادگی عکاس و پیش زمینه تکنیک های عکاسی به شمار می رود با این وجود برخی جزئیات هستند که در نوع خود می توانند به فرصت های طلایی از نظر مالی و موقعیت اقتصادی برای شما تبدیل شوند. مهمترین مواردی که باید رعایت کنید عبارتند از: • از تعرفه قیمت عکاسی صنعتی مناسب پیروی کنید. بدین معنی که از دریافت تعرفه های عکاسی که منطبق با لیست تعرفه های قانونی نیست خودداری کنید. • فراموش نکنید هزینه عکاسی صنعتی در مواردی شاید با توجه به درخواست مشتریان و توافق فی مابین نیز تعیین شود. هر چند به نظر می رسد قیمت عکاسی تبلیغاتی و تعرفه های موجود تا حدود زیادی با هزینه عکاسی صنعتی مرتبط هستند. • امروزه با تاسیس انواع آتلیه عکاسی صنعتی می توانید به رقابت در این زمینه بپردازید. صاحبان صنایع یا کسانی که به نوعی می خواهند از بهترین قیمت عکاسی صنعتی اطلاع پیدا کنند با توجه به رزومه و سوابق این آتلیه ها می توانند عکاس مورد نظر را انتخاب کنند. به خاطر داشته باشید خدمات عکاسی صنعتی و قیمت آن تابع سطح تقاضا و کیفیت کار شما خواهد بود. بنابراین به کیفیت و خلاقیت در این زمینه بیشتر میدان دهید.