آشنایی با انواع عکاسی مستند

axasi-mostanad-4 عکاسی مستند

عکاسی مستند یک هنر محسوب می ‌شود که در تار و پود زندگی بشر نفوذ پیدا کرده است و حتی می ‌تواند روابط فردی و اجتماعی افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد، از آنجا که عکاسی جهت ثبت لحظات واقعی به عنوان یک ابزار جادویی محسوب می شود که عکاس با ثبت یک عکس برخی از وقایع تلخ و شیرین را ماندگار می کند.

انواع عکاسی با توجه به نوع سوژه و موارد مختلفی از شرایط و فضای عکاسی به چندین دسته و گروه تقسیم بندی می گردد؛ یکی از انواع عکاسی که جذابیت فراوانی هم دارد عکاسی مستند می باشد. این نوع عکاسی با وقایع روزانه مهم خبری و وقایع تاریخی سروکار پیدا می کند. عکاسی مستند توسط همه افراد به صورت آماتور، هنرمند، پروژه ای و یا خبرنگاران حرفه ‌ای انجام می شود زیرا این عکاسی باید کاملاً صادقانه و بیطرفانه انجام بگیرد، تا شرایط واقعی را به تصویر بکشند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با مهمترین نکات در عکاسی مستند و همچنین تفاوت عکاسی مستند و عکاسی خبری و انواع ژانر مستند آشنا شوید.

 ویژگی های عکاسی مستند چیست؟

 عکاسی مستند چیست؟ در تعریف این نوع عکاسی باید بگوییم که عکاسی مستند به عمل خلق عکسی که به صورت کاملاً دقیق سوژه را نشان می دهد گفته می شود و در واقع این شیوه از عکاسی را نوعی گزارش زندگی های واقعی می توان تعریف کرد، که به ثبت اتفاقات اجتماعی سیاسی و فرهنگی و غیره می پردازند.

یک عکاس مستند اتفاقات روزمره و عادی زندگی را به گونه‌ ای به تصویر می کشد که باعث دیده شدن و اهمیت پیدا کردن آن می شود، در واقع زمانی که یک عکاس مستند لنز دوربین خود را بر روی یک منظره زیبا تنظیم می‌ کند نیز نشان دهنده یک موضوع مهم است زیرا ثبت لحظات حساس هر سناریو و داستان به مقدار زیادی از بینش و مهارت عکاس بستگی پیدا می کند.
از مهم ترین ویژگی های عکاسی مستند عبارتند از:
• کاملاً بی طرف بودن
• راستگو و صداقت داشتن
• واقع نما بودن
• واقعیت گرا بودن

 معرفی انواع عکاسی مستند

 عکاسی در چندین دسته و گروه قرار دارد که پیدا کردن تبحر در هر کدام از آنها لازمه دیدن آموزش های مختلف است یکی از این بخش ها عکاسی مستند است که دارای چندین زیر مجموعه گسترده می باشد.

مهمترین ژانرهای عکاسی مستند عبارتند از:

عکاسی مستند طبیعت: عکس گرفتن از مناظر طبیعت حیوانات وحشی و همچنین ثبت تصاویری از بافت طبیعی همگی شامل عکاسی طبیعت هستند، این عکس ها حس بسیار خوبی را به بیننده انتقال داده و کمک می کنند با بخش هایی از طبیعت بکر و دست نخورده آشنا شوید.

عکاسی مستند خیابانی: برای کسب مهارت در زمینه عکاسی مستند خیابانی باید در کوچه و خیابان ها یه رفت و آمد انسان ها و رفتارهای اجتماعی قابل تامل آنها توجه بیشتر کرد؛ این نوع عکاسی جزء بی پرده ترین شیوه های عکاسی محسوب می ‌شود که موقعیت های عمومی را ثبت می نماید.

عکاسی مستند اجتماعی: عکاسی اجتماعی در جامعه شناسی نقش بسیار پررنگی دارد و با ثبت عکس از لباس افراد، محل زندگی، شیوه زندگی، شرایط خاص زندگی آنها به آسانی می توانند از قدیم تا به امروز برخی از روش های زندگی اقوام مختلف را مورد بررسی قرار داد.

 خوب است بدانید که از انواع عکاسی مستند بسیار گسترده می‌ باشند و عکاسی مستند بازار، عکاسی مستند روستایی، عکاسی مستند سیاسی، عکاسی مستند شهری، عکاسی مستند ورزشی و بسیاری از موارد دیگر نیز وجود دارد که برای ورود به هر کدام از آنها خوب است آموزش های لازم را دریافت کنید.

تفاوت عکاسی مستند و خبری 

عکاسی در حال حاضر تنها مشخص کننده گذر زمان نیست و به راحتی می ‌تواند در یک ثانیه رویدادهای خاصی را ثبت کند ژانرهای مختلفی در عکاسی وجود دارند که عکاسی خبری و عکاسی مستند جزء دو دسته بسیار مهم هستند. این دو دسته مدیوم هایی مشابه یکدیگر دارند اما پیامی که به بیننده انتقال می دهند با یکدیگر کاملاً متفاوت است.
مهمترین تفاوت عکاسی مستند و خبری در این است که عکاسان مستند تعداد نا محدودی از موقعیت ها را برای شکار لحظات خاص در طول یک دوره زمانی دارند و به طور کامل می‌توانند لحظه به لحظه زندگی یک فرد را مشخص کنند. اما در عکاسی خبری عکاس زمان و فضای مناسب را ندارد که به راحتی بتواند پیچیدگی های ذهن خود را حل کند و باید در کمترین سرعت ممکن از مراحل خاص موضوع و هدف عکس بگیرد، زمان در عکاسی خبری جز موارد مهم است.
یک عکاس مستند می تواند لایه های در هم تنیده شده زندگی را با توجه به عواطف مردم بر روی دوربین مشخص کند، اما عکاسان خبری وظیفه ثبت هیجانات مبتذل و یا عامیانه مردم را به عهده دارند.

مهم ترین تفاوت در عکاسی مستند و خبری بین ابزارهای عکاسی است، در عکاسی مستند نیاز به دوربین‌های پیشرفته و لنزهای پیچیده نمی ‌باشد اما برای عکس های خبری باید از دوربین های کاملا حرفه ‌ای با سرعت شاتر بالا استفاده کرد. 

نکات مهم در عکاسی مستند

 برای ثبت عکس های باکیفیت بالا و ماندگار تجهیزات مناسب جزء اولین لوازمی است که باید عکاسان داشته باشند؛ اما به غیر از تجهیزات و راهکارهای خاص دیگری هم وجود دارد که با رعایت آنها عکس‌ های بهتری را ثبت می کنند.

در اینجا به ذکر نکات مهم در عکاسی مستند می‌ پردازیم:
• در تصاویر عکاسی خود یک داستان داشته باشید.
• بین سوژه و پس زمینه یک رابطه مناسب ایجاد کنید تا منجر، به وجود آمدن یک کادر تمیز شود.
• صرف زمان مناسب، برای لحظه تعیین کننده اهمیت پیدا می کند.
• با عکاسی از زوایای مختلف یک سوژه می ‌توانید در دل آن عمل قرار بگیرید.
• استفاده از لنزهای کمتر و تجهیزات ساده تر کمک می کند تا تمامی زوایا به آسانی پوشش داده شود و هر ایده ای را ممکن کنید.

ارائه خدمات عکاسی در نقاط مختلف تهران

 این مجموعه با داشتن عکاسان کاملا حرفه ‌ای در حوزه های مختلف به آسانی می تواند خدمات مناسبی را ارائه دهد. در صورتی که در بخش های مختلف شهر تهران دریافت خدمات عکاسی مستند دارید می توانید از کارشناسان متبحر در این حوزه استفاده ببرید.

تیم حرفه ای بهترین خدمات خود را با استفاده از تکنولوژی های جدید و به روز و نیروهای متخصص با کمترین قیمت ممکن ارائه می دهد.

نتیجه گیری 

 انواع عکاسی مستند از شاخه های بسیار جذاب است و به دلیل نشان دادن واقعیت های جامعه از منظر دوربین خود باید با وقایع به‌طور دقیق و سنجیده عمل کنید؛ زیرا وظیفه بسیار سنگینی بر دوش عکاسان مستند قرار می گیرد. با بررسی مطالب دریافتی ممکن عکاسی مستند تنها نشان دهنده معضلات و مشکلات جامعه نیست، بلکه یک شاخه از هنر عکاسی است که امکان نمایش حوادث تلخ، دردناک، شیرین و حتی برخی مواقع بخش های بکر طبیعت را نشان می دهد و همچنین با ثبت آداب و رسوم مردم سعی می کند تمامی حقایق و واقعیت ها را بدون هیچ اغراقی ثبت کند. مهمترین نکته برای موفقیت در این ژانر کاری، تمرین و تکرار و تقویت خلاقیت می باشد.

تکنیک های عکاسی در طبیعت

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 08 بهمن 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://photographing.ir/